Vydavateľ: Citadella
ISBN: 9788081822261
Poč.strán: 424
Rok vydania: 2024
Väzba: viazaná
Formát: 155x230
Jazyk: slovenský
Pridané: 14.06. 2024
Predpredaj, kniha bude vydaná dňa
20. júl 2024
Bežná cena: 20,90 €
Naša cena: 15,65 €
Zľava: 25%

Bol som fotografom v Osvienčime

Skutočný príbeh Wilhelma Brasseho

Autor: Dobrowolska Anna

Kniha je v kategórii: Romány
Volám sa Wilhelm Brasse. Som fotograf. Od septembra 1940 som bol väzňom v koncentračnom tá- bore v Osvienčime, kde som urobil viac ako 50 000 fotografií do táborových spisov a dokumentácie experimentov doktora Mengeleho“ – takto začína svoj príbeh muž, ktorého fotografie sa stali dôkazom zločinov proti ľudskosti.

Wilhelm Brasse, dvadsaťtriročný muž zo Żywca, bol deportovaný do Osvienčimu. Strávil tam viac ako štyri roky a pre nacistov vyhotovoval fotografické záznamy. Jeho fotografie po vojne obleteli celý svet a podali svedectvo o tragédii viac ako milióna ľudí. Po tom, čo videl v Osvienčime, sa Brasse už nikdy nevrátil k svojej profesii. Temné spomienky na pobyt v tábore mu nedovolili ďalej fotografovať.

Bol som fotografom v Osvienčime je opisom táborového pekla z vlastnej skúsenosti.

„Kniha na mňa urobila veľký dojem. Nie je to vedecké a ani striktne memoárové dielo, no pre dnešných obyčajných ľudí prináša poznanie nielen o samotnom tábore, ale aj o systéme, ktorý takéto tábory vytvoril.“ Władysław Bartoszewski

Anna Dobrowolska – poľská filmová producentka a pôvodne publicistka. Od roku 2002 zodpovedá za výrobu hraných filmov, dokumentov, muzikálov a televíznych programov. Pod jej vedením vznikol film Portrétista, ktorý získal množstvo národných a medzinárodných ocenení a naposledy spolu s Leonardom DiCapriom produkovala dokumentárny film Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego (Boj: Život a stratené dielo Stanisława Szukalského). V súčasnosti pracuje na celovečernom filme o Wilhelmovi Brassem, v medzinárodnej koprodukcii s celosvetovou distribúciou.