Vydavateľ: VEDA vydavatelstvo
ISBN: 9788022420273
Poč.strán: 528
Rok vydania: 2023
Väzba: viazaná
Formát: 170x240
Jazyk: slovenský
Pridané: 16.04. 2024

Kniha nie je skladom
expedujeme do 7dní

Bežná cena: 35,00 €
Naša cena: 29,75 €
Zľava: 15%

História zadnými dverami 5

Autor: Michálek Slavomír

Kniha je v kategórii: História, mýty
Piaty zväzok Histórie zadnými dverami nás opäť prevedie malými i veľkými dejinami v zábavnejšej podobe. A opäť tu máme niečo nové – nové osobnosti a udalosti, starosti i radosti, niekedy trochu hanby, inokedy takmer večnú slávu. Od najstarších dôb po takmer súčasnosť. A okrem toho tiež kadečo iné...

.....napríklad aj mandelinku (pásavku) zemiakovú.

Kto ešte nepočul o mandelinke (pásavke) zemiakovej, nech zdvihne ruku.

Kto by ju nepoznal. Okrem toho, že desaťročia spôsobovala (a naďalej spôsobuje) nespočítateľné škody na úrode zemiakov svojou schopnosťou vypestovať si imunitu na pesticídy či rôzne bioprípravky, bola v Československu na začiatku päťdesiatych rokov 20. storočia označovaná za zákernú „imperialistickú“ zbraň s cieľom vyhladovať našu mladú socialistickú vlasť. V susednom Česku ju volali „americký brouk“.

Dnes je mandelinka (pásavka) symbolom absolútnej absurdnosti komunistickej propagandy. Symbolom iste nie najdrastickejším či najbolestnejším. Svojej, priam mýticky zlej povesti v nastupujúcej ére komunizmu v Československu sa zbavila až v čase veľmocenského „oteplenia“ v rámci bipolárnej politiky détente v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Bolo asi osudné či nevyhnutné, aby si tento odolný tvor požierajúci zemiakovú vňať prešiel u nás svojím komunistickým peklom.