Vydavateľ: Jeden strom OZ
ISBN: 9788097433307
Poč.strán: 76
Rok vydania: 2024
Väzba: brožovaná
Formát: 105x148
Jazyk: slovenský
Pridané: 03.04. 2024

Kniha nie je skladom
expedujeme do 7dní

Bežná cena: 14,90 €
Naša cena: 11,15 €
Zľava: 25%

O krátkosti života

Autor: Seneca Annaeus Lucius

Kniha je v kategórii: Filozofia
O krátkosti života (orig. De brevitate vitae) je takmer dvojtisícročný list Luciusa Senecu adresovaný priateľovi Paulinusovi.
Senecove diela boli vždy vysoko cenené a často prekladané. Po vynájdení kníhtlače vydal Gutenberg Senecove spisy hneď ako prvé po Biblii.
No jeho slávny list O krátkosti života sa dočkal prvého slovenského prekladu až teraz.

Dielo naprieč históriou ohurovalo nadčasovosťou. Seneca ako jeden z najznámejších predstaviteľov stoicizmu tu rozoberá večnú tému ľudského života: ako žiť zmysluplnejšie?

Seneca v liste menuje 8 dôvodov prečo nežijeme ako by sme chceli. Sú to chamtivosť, tvrdá práca bez hlbšieho zmyslu, závislosť, lenivosť, ctižiadostivosť, túžba po obchode, dobrovoľné otroctvo pre silnejších, túžba po boji, posadnutosť krásou a nevytýčenie si žiadneho cieľa.
„Človek nedovolí, aby sa niekto zmocnil jeho majetku. A ak dôjde k najmenšiemu sporu o hranicu, okamžite siahne po kameňoch a zbraniach. Ale dovolí, aby sa do jeho života miešali iní, dokonca si sám privedie takých, ktorí sa potom stanú jeho pánmi.“
Z listu, strana 21

#seneca #lucius seneca #stoik #stoici #zmyselzivota #motivacia #filozofia #klasicka literatura #staroveky rim #rimska literatura