Vydavateľ: Torden, s.r.o.
ISBN: 9788082231819
Poč.strán: 490
Rok vydania: 2023
Väzba: viazaná
Formát:
Jazyk: slovenský
Pridané: 24.01. 2024

Kniha nie je skladom
expedujeme do 7dní

Bežná cena: 26,00 €
Naša cena: 23,40 €
Zľava: 10%

Ukrajina za hranou

Nová studená vojna

Autor: Hahn Gordon M.

Kniha je v kategórii: Politika
Súperenie kolektívneho Západu s Ruskom o Ukrajinu, najviac zosobňovalaexpanzia NATO a EÚ. Tie sa pomocou rozvratu na Ukrajine dostali až k samotným hraniciam Ruska.

Ukrajinská dráma prepukla na titulné stránky novín v jeseni 2013. Jej začiatok však nastal ešte oveľa skôr a to za veľmi zložitých okolností. Majdan v roku 2014 bol len vyústením komplikovaných procesov na ceste k dosiahnutiu súčasného stavu.

Na rozdiel od iných štúdií o ukrajinskom konflikte, táto kniha podrobne skúma jej historické pozadie a komplexné súvislosti. Autor sleduje udalosti od vzniku masových demonštrácií na kyjevskom Majdane, až po uchopenie moci ukrajinským režimom. Rozoberá pritom dva veľké rozkoly, ktoré formovali ukrajinskú krízu, a ich historické, kultúrne a geopolitické príčiny. Jeden spočíval v samotnej Ukrajine, kde západnú a juhovýchodnú Ukrajinu rozdeľovali rozdielne historické, etnické, jazykové, náboženské, ideologické, sociálno-ekonomické a napokon aj politické a medzinárodné orientácie. Ten druhý, bol na medzinárodnej úrovni, a spôsobený bol najmä geopolitickými faktormi, skutočnými aj vyvolanými či „vymyslenými“.

Súperenie kolektívneho Západu s Ruskom o Ukrajinu, najviac zosobňovala expanzia NATO a EÚ, ktoré sa týmto krokom dostali až k samotným hraniciam Ruska. To vyostrilo vnútorné rozpory na Ukrajine a urobilo z tejto krajiny časovanú bombu.

Kniha vrhá nové svetlo aj na úlohu radikálnych ukrajinských nacionalistov a neofašistov pri ostreľovačskom masakri vo februári 2014. Ten poslúžil na zosadenie prezidenta Viktora Janukovyča a ani zďaleka nepriniesol demokratický výsledok majdanskej vzbury. Dôsledkom týchto udalostí bolo ruské zabratie Krymu a zapojenie sa do občianskej vojny v Donbase.

Na záver dáva táto analýza do súvislosti s prebiehajúcimi udalosťami aj vznik „novej studenej vojny“.