Zaniknuty Martin
Kniha je vypredaná
Vydavateľ: Dobrovolný a synovia
ISBN: 9788097446147
Poč.strán: 112
Rok vydania: 2023
Väzba: viazaná
Formát: 235x320
Jazyk: slovenský
Pridané: 13.11. 2023

Kniha je vypredaná.

Bežná cena: 26,60 €
Naša cena: 19,95 €
Zľava: 25%

Zaniknuty Martin

Autor: Dobrovolný Igor, Demidov Vasilij

Kniha je v kategórii: Obrazové publikácie
Počas „veľkej“ asanácie Martina bolo zbúraných 188 domov. Zaniklo niekoľko ulíc a uličiek (Riadok, Smrtná, Vajanského), niekoľko významných budov a domov. Búral sa Riadok, Dolumestie, „Prednádražie“, námestie okolo Kostola Sv. Martina a centrum (prostredný rad domov). V tejto jedinečnej knihe - Zaniknutý Martin - objavíte, akú tvár malo mesto pred asanáciou, počas nej a v súčasnosti.

Kniha Zaniknutý Martin bude piatou časťou dlhoročného projektu o mestách Martin a Vrútky. Čitateľa prenesie do obdobia, v ktorom prišlo v Martine k najrozsiahlejšej a zároveň najnezmyselnejšej asanácii v histórii slovenských miest. Asanované boli celé časti mesta, ulice a významné architektonické budovy. Mesto Martin ostalo architektonicky „oklieštené“ a túto chybu ani po päťdesiatich rokoch architekti a urbanisti už nedokázali napraviť. Fotografie dokumentujú nielen samotnú asanáciu, ale tiež stav ulíc a uličiek pred asanáciou a po nej.

V knihe sú uverejnené dodnes nepublikované fotografie množstva amatérskych fotografov, ktorí stáli v pravý čas na asanovanom („správnom“) mieste. Kniha vychádza v limitovanej edícii MEMORIA URBIS.