Vydavateľ: Cultura Ethnica, o. z.
ISBN: 9788057050100
Poč.strán: 312
Rok vydania: 2023
Väzba: viazaná
Formát: 220x300
Jazyk: slovenský
Pridané: 09.11. 2023

Kniha je skladom,
zasielame obratom.

Bežná cena: 47,00 €
Naša cena: 37,60 €
Zľava: 20%

Rejdová - tradičná svadba

Autor: Kolesár Ján, Lukáčová Alžbeta

Kniha je v kategórii: Historická faktografia
Viete, ako sa musela nevesta správať pri sobáši? Počuli ste už o vádzke? Viete, čo znamenalo, keď sa dieťa hodilo do perín a prečo sa mladucha nemohla obzerať? Aký bol vzťah medzi nevestami a svokrami? Kto bol chýrny výrobca svadobných truhlíc v Rejdovej?
Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky prináša práve táto publikácia. Svadba v obci Rejdová dodnes predstavuje jednu z najbohatších príležitostí, v rámci ktorých je možné spoznať prejavy tradičnej kultúry v ich premenách a dynamike. V tejto hornogemerskej obci predstavovala svadba jednu z najdôležitejších spoločenských udalostí – ešte v polovici 20. storočia trvala niekoľko dní a zahŕňala množstvo obradov a zvykov, jej súčasťou boli nielen magické úkony, veštby, obradové jedlá, odevy, či predmety, ale aj i bohaté spevné, hudobné a tanečné prejavy. Svadbou žila celá obec. Aktívni boli najmä svadobčania, no dôležití boli aj tí, ktorí sa prizerali – stávali sa tak divákmi a zároveň účinkujúcimi veľkého obecného divadla.
V knihe nájdete:
- 30 kapitol o predsvadobných a svadobných zvykoch, o spoločenskom živote mládeže pred svadbou i o rodinnom živote po svadbe,
- doteraz nezverejnené historické fakty,
- 113 notových transkripcií,
- takmer 200 unikátnych historických fotografií a dokumentov,
- viac ako 50 fotografií zo súčasnosti,
- fotografie Karola Plicku,
- 40 nahrávok tradičného spevu a hudby,
- starobylé svadobné reči v rejdovskom nárečí,
- autentické výpovede pamätníkov.