Vydavateľ: GRADA Slovakia
ISBN: 9788080906559
Poč.strán: 288
Rok vydania: 2023
Väzba: brožovaná
Formát: 130x200
Jazyk: slovenský
Pridané: 03.11. 2023

Kniha je skladom,
zasielame obratom.

Bežná cena: 21,99 €
Naša cena: 16,25 €
Zľava: 26%

Zemetrasenia

Tragické výzvy v dejinách

Autor: Moczo Peter, Rutšeková Eva

Kniha je v kategórii: Iné zo života
Pripravovaná kniha je jedinečnou publikáciou pre najširšiu verejnosť o zemetraseniach, seizmických vlnách, lunotraseniach a marsotraseniach.
Zemetrasenie je výnimočný jav. Pri žiadnom inom prírodnom alebo technogénnom jave sa neuvoľní v tak krátkom čase toľko energie, ako pri najväčších zemetraseniach.
Najväčšie zemetrasenia znamenali ekonomickú a humanitárnu katastrofu s dlhodobými následkami. Niektoré zmenili postoj vedcov, politikov a spoločnosti k našej planéte a výskumu. Seizmické vlny sú kľúčom k poznaniu vnútra Zeme, Mesiaca a Marsu. V budúcnosti aj všetkých ďalších terestriálnych planét, sú preto mimoriadne dôležité aj pre budúce vesmírne misie a snahy ľudstva o spoznávanie vesmíru. Vlastné kmity sú kľúčom k poznaniu štruktúry hviezd. Zemetrasení nebude v budúcnosti menej. Miera a zložitosť osídlenia bude väčšia. Predpovedanie seizmického pohybu počas budúcich zemetrasení je najvýznamnejšou úlohou seizmológov, ktorí skúmajú zemetrasenia.
Každá kapitola knihy bude venovaná významnému javu v dejinách seizmológie ale i ľudstva, bude sa zaoberať zrodom seizmológie ako vedy, ale neopomenie ani zaujímavosti, ako umiestnenie seizmometrov na Mesiaci. Publikácia je napísaná v spolupráci seizmológa a historika. Historická časť kapitol bude neraz prekvapujúcim a poučným spestrením, bude mapovať všetky doteraz známe významné a zničujúce zemetrasenia v histórii ľudstva. Posledným z popísaných bude aj zemetrasenie v Turecku vo februári 2023. Kniha je cenným zdrojom informácií pre každého, kto chce získať najnovšie informácie o tom, čo je úlohou seizmológov a seizmológie, ako aj o významných zemetraseniach v histórii ľudstva, ktoré zmenili štruktúru miest aj samotnej spoločnosti. Kniha bude doplnená novými farebnými ilustráciami.