Vydavateľ: Premedia
ISBN: 9788082421616
Poč.strán: 376
Rok vydania: 2023
Väzba: viazaná
Formát: 135x205
Jazyk: slovenský
Pridané: 22.09. 2023

Kniha nie je skladom,
zasielame do 7 dní

Bežná cena: 16,95 €
Naša cena: 12,70 €
Zľava: 25%

Mengeleho Zoo

Autor: Nygardshaug Gert

Kniha je v kategórii: Thrillery
V čitateľských anketách sa ako jedna z najpopulárnejších kníh súčasnej nórskej literatúry za posledné desaťročia pravidelne objavuje Mengeleho Zoo. Ekologický thriller sa venuje problematike ničenia amazonských pralesov a bezohľadných ľudských zásahov do prírody.

Mengeleho zoo je príbehom o Minovi Portoguesovi, chlapcovi z malej dediny v juhoamerických dažďových pralesoch, ktorého rodina sa živí lovom vzácnych a krásnych motýľov. Po sérii tragických udalostí je prinútený odísť z oblasti, kde vyrastal – a z malého lovca motýľov sa stáva šikovný kúzelník. Pri cestách krajinami Južnej Ameriky sleduje na vlastné oči, ako ich ničia veľké spoločnosti, ktorým ide len o zisk. Rozhodne sa pri záchrane tohto kúska zeme postupovať pomerne drastickým spôsobom a netrvá dlho a nájde si priateľov, ktorí zmýšľajú podobne.

Z tejto hrozivej, a súčasne nesmierne pôsobivej takmer-rozprávky, kde dobrí sú veľmi dobrí a zlí sú veľmi zlí, dýchne na čitateľa predovšetkým hlboká, nekompromisná láska k planéte a všetkému živému: k rastlinám, živočíchom – i ľuďom.


Recenzie
„Políciou hľadaný tínedžer prejde podobne ako motýľ niekoľkými metamorfózami, kým roztiahne krídla... Táto kniha vyzýva k ochrane biodiverzity.“
– Le Monde

„Gert Nygårdshaug je svojrázny spisovateľ. Píše rukami a nohami, srdcom i hlavou. Svoje postavy vysekáva dlátom a kladivom, až pri tom lietajú iskry.“
– Dagbladet