Vydavateľ: TabitaArt
ISBN: 9788097380403
Poč.strán: 200
Rok vydania: 2020
Väzba: viazaná
Formát: 215x305
Jazyk: slovenský
Pridané: 21.09. 2023

Kniha nie je skladom,
zasielame do 7 dní

Bežná cena: 28,60 €
Naša cena: 22,30 €
Zľava: 22%

Obranný úsek - Plesnivec

Horúca jeseň 1944 v priestore / Vernár - Telgárt - Šumiac - Pohorelá

Autor: Maniak Marcel

Kniha je v kategórii: Historická faktografia
Po knihe NIKDY VIAC: PRÍBEH VYPÁLENÝCH OBCÍ je to ďalšia kniha autora Marcela Maniaka, ktorá prináša doteraz nespracované alebo málo opísané udalosti Slovenského národného povstania.
Podrobne sa venuje bojom povstaleckej armády a partizánov na jeseň 1944 nielen pri Telgárte, ale na celom obrannom úseku "Plesnivec" 2. taktickej skupiny 1. čs. armády na Slovensku. Ďalšie ťažké boje v tomto úseku prebiehali aj pri Vernári, Hranovnici, Hrabušiciach a Červenej Skale.
Obyvatelia Horehronských obcí sa dozvedia o osudoch povstaleckých a partizánskych veliteľov, ktorí počas SNP v ich obciach pôsobili. V knihe je po prvýkrát v histórii spracovaný neúplný zoznam padlých na obrannom úseku "Plesnivec". Ten obsahuje nielen mená príslušníkov povstaleckej armády a partizánov, ale aj mená nemeckých vojakov.
V tejto zaujímavej plnofarebnej publikácii sú samostatne opísané udalosti vojnových rokov vo všetkých štyroch spomínaných horehronských obciach. Nachádza sa v nej množstvo zaujímavých materiálov a fotografií, z ktorých mnohé doteraz neboli publikované.
Záujemcovia o vojnovú históriu v nej nájdu aj prehľad zbraní a bojovej techniky, ktorá bola na tomto obrannom úseku použitá.
Publikácia prináša opis jednotlivých udalostí bez akýchkoľvek legiend, zahmlievania alebo zamlčiavania.
Vydaním tejto publikácie čiastočne splatíme dlh našim otcom a starým otcom, ktorí bojovali nielen v Povstaní, ale aj na ostatných frontoch 2. svetovej vojny. Na týchto ozajstných hrdinov sa mnohokrát zabúda.