Vydavateľ: Citadella
ISBN: 9788081822001
Poč.strán: 448
Rok vydania: 2023
Väzba: viazaná
Formát: 155x230
Jazyk: slovenský
Pridané: 21.07. 2023

Kniha je skladom,
zasielame obratom.

Bežná cena: 21,90 €
Naša cena: 16,40 €
Zľava: 25%

Spin diktátori

Ako sa v 21. storočí mení tvár tyranie

Autor: Gurijev Sergej

Kniha je v kategórii: Sociológia
Ako sa diktátori nového typu držia pri moci manipuláciou s faktmi a predstieraním demokracie

Hitler, Stalin a Mao vládli prostredníctvom násilia, strachu a ideológie. V posledných desaťročiach však nový typ mediálne zdatných mužov pri moci pretvoril techniky autoritárskej vlády pre sofistikovanejší, globálne prepojený svet. Namiesto otvorenej masovej represie vládcovia ako Vladimír Putin, Recep Tayyip Erdoğan a Viktor Orbán svojich občanov ovládajú pomocou skresľovania informácií a predstierania demokratických postupov. Rovnako ako spin doktori známi z demokracií prekrúcajú správy v záujme budovania podpory. Odkrývaním tohto nového modelu autoritárstva Sergej Gurijev a Daniel Treisman vo svojej knihe vysvetľujú vzostup takýchto „spin diktátorov“, opisujú, ako vznikajú a fungujú, aké nové hrozby predstavujú a ako by na nich demokracie mali reagovať.

Kniha Spin diktátori sleduje, ako sa lídri ako Lee Kuan Yew zo Singapuru a Alberto Fujimori z Peru stali priekopníkmi menej násilných, skrytejších a efektívnejších metód monopolizácie moci. Pestovali si imidž kompetentnosti, skrývali cenzúru, demokratické inštitúcie využívali na podkopávanie demokracie, a to všetko popri zvyšovaní medzinárodnej angažovanosti s cieľom získať finančné a reputačné výhody. Kniha odhaľuje, prečo väčšina súčasných autoritárov patrí medzi spin diktátorov, a to, čím sa líšia od zostávajúcich „diktátorov strachu“, akými sú Kim Čong-un a Bašár al-Assad, ako aj od takých majstrov represie využívajúcich špičkové technológie, akým je Si Ťin-pching.

Spin diktátori prichádzajú s dobre vystihnutými portrétmi súčasných autoritárskych vodcov a riešeniami niektorých z veľkých politických hádaniek našej doby – od tej, ako môžu diktátori prežiť vo veku rastúcej modernity, až po znepokojivé zbližovanie a vzájomné sympatie medzi diktátormi a takými populistami, akým je Donald Trump.

„Kniha roku podľa New Yorkeru“

Najlepšia kniha o politike roku podľa Financial Times“