Vydavateľ: Citadella
ISBN: 9788081821714
Poč.strán: 654
Rok vydania: 2022
Väzba: viazaná
Formát: 150x210
Jazyk: slovenský
Pridané: 21.12. 2022

Kniha nie je skladom,
zasielame do 7 dní

Bežná cena: 25,90 €
Naša cena: 19,40 €
Zľava: 25%

Hitlerove roky 1940-1945

Pád

Autor: McDonough Frank

Kniha je v kategórii: Vojnová tématika
Na začiatku roku 1940 Nemecko zažívalo vrchol svojej moci, no už v máji1945 bol Hitler mŕtvy a Nemecko utrpelo katastrofálnu porážku. Hitlerovi sa jeho sen vytvoriť z Nemecka veľmoc nenaplnil, pričom svoj národ nechal napospas nekonečnej hanbe za holokaust, ktorého sa dopustil. V druhom zväzku monografie Hitlerove roky: Pád 1940 – 1945 profesor Frank McDonough mapuje dramatickú zmenu osudu Tretej ríše a spochybňuje dlho zastávaný výklad holokaustu a konečnej porážky Nemecka. Napriek Hitlerovým obrovským ambíciám a úspešným počiatočným fázam postupu Tretej ríše do Európy McDonough tvrdí, že Nemecko bolo naďalej len mocnosťou strednej kategórie a v skutočnosti nikdy nemalo šancu proti kombinovaným silám Spojencov.

Profesor Frank McDonough vo svojom monumentálnom dvojzväzkovom životopise Adolfa Hitlera, Hitlerove roky, pokrýva obdobie rokov 1933 až 1945. Začína dramatickými intrigami, ktoré vyniesli Hitlera k moci, a končí sa katastrofálnou porážkou Nemecka v roku 1945. Druhý zväzok, Pád, začína horúčkovitými prípravami na útok na západnú Európu v roku 1940, pokračuje skúmaním kľúčových bitiek druhej svetovej vojny, holokaustu a končí bezprostredným obdobím po jeho smrti a ničivej bitke o Berlín.

Frank McDonough je britský historik Tretej ríše a medzinárodných dejín. Narodil sa 17. apríla 1957 v Liverpoole. Študoval moderné dejiny na Balliol College v Oxforde v čase, keď tam študoval aj súčasný britský premiér Boris Johnson a navzájom sa poznajú. Neskôr získal doktorát z histórie na Lancaster University a pôsobil ako profesor medzinárodných dejín na katedre humanitných a sociálnych vied na Liverpool John Moores University až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2021. Kľúčovou oblasťou McDonoughovho výskumu sú medzinárodné dejiny, najmä britsko-nemecké vzťahy v 20. storočí. Vydal niekoľko významných kníh, v ktorých sa venoval počiatkom prvej aj druhej svetovej vojny, Tretej ríši, holokaustu a gestapu. Výsledkom McDonoughovho výskumu britsko-nemeckých vzťahov je niekoľko publikácií na tému dejín Tretej ríše, predovšetkým Hitler and Nazi Germany (1999), Oposition and Resistance in Nazi Germany (2001), Hitler and the Rise of the Nazi Party (2003). McDonough je autorom životopisu nemeckej hrdinky odporu voči Hitlerovi, Sophie Schollovej, Sophie Scholl: The Woman Who Defied Hitler (2009). Jeho posledným dielom je monumentálny dvojzväzkový životopis Adolfa Hitlera Hitlerove roky, v ktorom veľmi podrobne a v chronologickom slede mapuje Hitlerovu cestu k moci, jeho vzostup a katastrofálny pád.